Jak obciąć dziecku paznokcie

Przybory do paznokci

Trzeba się zaopatrzyć w dobre nożyczki. W sprzedaży są dostępne nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, którymi nie skaleczymy dziecka, kiedy będzie nam się trzęsła ręka. Osobiście używam zwykłych, cienkich nożyczek do paznokci. Warto zainwestować w dobrej jakości nożyczki, bo obcinanie paznokci to czynność, którą będziemy wykonywać przez kilka lat, średnio raz w tygodniu. Warto więc mieć przybory, które są dobrej jakości i trwałe. Można używać cążek do paznokci, ja ich nie lubię i nie stosuję, ale to kwestia wygody – wolę nożyczki.

Przybory do paznokci

Przy noworodku, przed przystąpieniem do skracania pazurków, trzeba odkazić nożyczki, przez zamoczenie ich w spirytusie, lub przetarcie wacikiem zmoczonym środkiem odkażającym.

Czasem bardzo pomocną rzeczą jest pilnik do paznokci. Przez kilka miesięcy używałam wyłącznie pilniczka do skracania paznokci mojemu dziecku i mimo iż zajmuje to trochę więcej czasu (minimalnie), to zabieg się opłaca. Dlaczego warto używać pilniczka? Oto trzy powody:
– nie zatniemy dziecka,
– paznokcie są skrócone do optymalnej długości – nie obetniemy ich za krótko, co jak pewnie każdy wie z własnego doświadczenia, jest nieprzyjemne,
– dziecko się nie zadrapie, ponieważ opiłowane pazurki nie są ostre. Czasem przy stosowaniu nożyczek zdarza się, że dzidziuś podrapie buzię, nawet zaraz po obcięciu. Spiłowaniu pazurki są tępe, nawet kiedy trochę odrosną, więc zadrapania zdarzają się na mniejszą skalę.

Najlepsze do takich zabiegów są pilniczki papierowe. Dziecko powinno oczywiście mieć swój pilniczek, z którego nie korzystają dorośli.

Jak obciąć paznokcie

Śpiące dziecko

Z noworodkiem sprawa jest prosta, bo najczęściej takie malutkie dziecko nie protestuje. Z czasem delikwent może się buntować – moja córcia bardzo ceni sobie niezależność swoich rączek. Nie wiem, czy wszystkie dzieci tak mają, ale ona nie lubi, kiedy trzymam jej dłonie i ich swoboda jest bardzo istotna. Kiedy była niemowlakiem, jej ręce i paluszki były bardzo ekspresyjne i czasem nie mogłam się nadziwić nad ich ruchliwością i elastycznością.

Małe stópki

Przy małym protesterze, najlepiej jest obcinać paznokcie, kiedy dziecko śpi. Proces wtedy zajmuje nie więcej niż kilka minut i można go przeprowadzić do końca, tak że paznokcie są skrócone jak trzeba. Przy skracaniu pazurków trzeba pamiętać, żeby paznokcie u nóg obcinać wzdłuż naturalnego brzegu paznokcia.

Published
Categorized as Dzieci

Leave a ReplyCancel reply