Angielski dla dzieci

Kiedy zacząć naukę języka obcego?

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno, ale jeśli chcecie żeby Wasze dziecko mówiło płynnie i bez akcentu, lepiej zacząć edukację odpowiednio wcześnie. Właściwie nie ma dolnej granicy wieku a im wcześniej zaczniecie, tym lepiej. W przypadku małych dzieci nauka języka obcego, powinna być formą zabawy. Wiadomo, że chętniej robimy rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, niezależnie od tego ile mamy lat. Nawet dzieci, które nie potrafią jeszcze mówić, mogą z powodzeniem rozpocząć naukę języka i będzie to dla nich nie przykry obowiązek i ślęczenie nad skomplikowaną i niezrozumiałą gramatyką, ale zupełnie naturalny proces.

Nudna gramatyka

Dziecięcy mózg jest nastawiony na poznawanie świata i naukę. To co dla dorosłych jest trudne i wymaga mnóstwa wysiłku i pracy, dziecko może przyswoić bez problemu a co więcej, w przyszłości będzie mówić bez akcentu. Oczywiście nie chodzi o to żeby udowadniać całemu światu jakim nasza pociecha jest geniuszem i męczenie dziecka czymś, czego nie lubi. Nauka, w przypadku mały dzieci, powinna być przede wszystkim przyjemna. Jeśli decydujecie się uczyć dziecko dodatkowego języka, to powinniście się zastanowić w imię czego, to robicie. Myślę, że jeśli potraktujemy to jako zabawę, odkładając na bok własne ambicje i aspiracje i nie oczekując od dziecka zbyt wiele, to nauka może przynieść bardzo dobre rezultaty. Ważne, żeby zdrowo do tego podejść i nie wywierać presji.

Angielski, chiński czy hiszpański?

Najpopularniejszy obecnie i pewnie jeszcze przez długi czas, ze względu na łatwość uczenia się, jest angielski. Być może za kilka lat zostanie zastąpiony przez coraz bardziej popularny hiszpański, albo chiński. W Stanach Zjednoczonych hiszpański jest językiem nr 2 i jest obecny na każdym kroku a język chiński jest na miejscu trzecim, pod względem liczby osób posługującym się nim. Co przyniesie przyszłość – okaże się za kilka lat, na razie bez angielskiego ani rusz.

Który język wybrać?

Żeby nauczyć dziecko języka obcego nie musimy wydawać pieniędzy na prywatne korepetycje. Jest to oczywiście bardzo dobra rzecz, ale  nie zawsze możliwa, oprócz kosztów, trzeba mieć dostęp do nauczyciela języka obcego, najlepiej native speakera. Poza tym, żeby efekty były jak najlepsze, lekcje muszą odbywać się często, tak żeby kontakt z językiem był jak największy. Wasze dziecko może się jednak nauczyć angielskiego w zupełnie inny sposób – jaki? Jeśli czytacie ten artykuł, to macie dostęp do internetu. I tu kryje się odpowiedź. Internet to nieograniczony dostęp do języka angielskiego. Nie musicie spędzać godzin na poszukiwaniu materiałów.

Darmowe lekcje angielskiego w domu

Przy małych dzieciach najfajniejszą i najprzystępniejszą formą jest nauka przez muzykę. Bogactwo darmowych, dobrej jakości materiałów oferuje YouTube. Ilość piosenek i filmów dla dzieci jest bardzo duża i jest w czym wybierać. Jeśli nie wiecie od czego zacząć, podam Wam kilka tytułów piosenek i bajek, które oglądam z moją córcią. Są to proste i fajne utwory, które łatwo wpadają w ucho, tak że niejeden raz będą Wam chodzić po głowie.

Chyba najbardziej znaną piosenką jest “ABC song” (ej bi si) albo “alphabet song” , dzięki której dzieci poznają alfabet i uczą się wymowy liter w angielskim (spelling, czyli odpowiednik naszej ortografii).

English - yes

Następną, bardzo popularną i melodyjną piosenką jest “If you are happy and you know it“. Każda piosenka ma co najmniej kilka wersji i można wybrać tę, którą dziecko lubi najbardziej.

Kolejna to “The wheels on the bus” – tę niejednokrotnie śpiewaliśmy z mężem podczas spaceru, kiedy córcia nie chciała siedzieć w wózku i trzeba było odwracać jej uwagę.  Ta piosenka jest o tyle fajna, że maluch przyłącza się klaszcząc, tupiąc, co wygląda rozbrajająco. Dziecko nie tylko uczy się, ale również robi to aktywnie, powtarzając gesty i ruchy.

Podobną piosenką przy której dziecko włącza się, naśladując wykonawców jest “Head, shoulders, knees and toes“.

Ponieważ wybór piosenek w języku angielskim, dla dzieci jest duży, wymienię te, które moim zdaniem warto poznać:

– Old Mac Donald had a farm

– days of the week

– numbers song

– Mary had a little lamb

– the eensy weensy spider

– I like the flowers

– The Elephant Song

– Elmo’s song

– I’m a little teapot

– Five little monkeys

– weather song

Jednym z najlepszych i najbardziej znanych zespołów dla dzieci, śpiewających po angielsku jest “The Wiggles” i właściwie każda ich piosenka jest świetna – ostatnio przerabiamy z córcią “Rock a bye your bear” i “Music box dancer” i tylko dlatego wymieniam te. Piosenki “The Wiggles” są bardzo melodyjne, teledyski kolorowe i wesołe, tak że słucha i ogląda się ich z przyjemnością: 12 little ponnies, Blow up your baloons, Big red car, This Old Man i tak dalej, i tak dalej.

Kolejną kreatywną osobą, która potrafi przykuć uwagę dziecka jest pani, którą znajdziecie pod nazwą Cullen’s abc. Jednoosobowy zespół, mimo że jej wokalne zdolności nie są najlepsze to rozrywka dla dzieci gwarantowana.

Dziecko przed komputerem

Filmy, które polecam do oglądania, to krótkie,  kilkuminutowe, zabawne historyjki. Do ulubionych mojej pociechy należą:

– To the garden

– Puppy dog

– Patrick and friends (colors and shapes, everyone has a dream)

– Mio Mao (tę bajkę można oglądać na JimJam bez komentarza, na YouTube dostępne są odcinki z komentarzem w angielskim).

Wasze dziecko może zacząć się uczyć, kiedy pójdzie do szkoły, ale najlepsze efekty uzyskacie zaczynając naukę w wieku 0-3 lat. Ważne jest pozytywne nastawienie i konsekwencja, które są kluczem w nauce języka obcego.

Published
Categorized as Dzieci

2 comments

 1. Uczę angielskiego w Polsce. Uczyłem tego języka dzieci. Moja rada to:
  Rozpocząć naukę zanim pójdą do szkoły.

  • Mózg kształtuje umiejętności językowe w wieku od 0 do 5.
  • Potem dziecko zaczyna się uczyć angelskiego jako drugiego języka i zapisuje informacje w innej części mózgu.
  • Dzieci mogą powtórzyć dźwięki znane z mowy rodzimej, ale drugi język nie będzie brzmiał tak dobrze pod względem akcentu jak język ojczysty.

  Jeśli jednak dziecko będzie miało kontakt z angielskim przed osiągnięciem wieku pięciu lat, przez rzeczy wymienione w twoim poście, takie jak filmy dla dzieci w języku angielskim, to dziecko ma szansę naprawdę nauczyć się języka angielskiego. Nie czekajcie na rozpoczęcie nauki do momentu pójścia do szkoły.
  Wolę zacząć uczyć moje dziecko wcześnie, bo osiągnie wtedy więcej niż późniejsza nauka w nawet najlepszych uniwersytetach w Europie czy Polsce.
  Żadna światowa edukacja i żadne pieniądze nie pomogą w nauce języka, tak jak miłość i opiekia którą rodzice dadzą dziecku, zanim pójdzie ono do szkoły uczyć się angielskiego czy jakiegoś innego języka obcego.

  1. Kilka lat temu, kiedy słyszałam że rodzice zapisują małe dziecko na lekcje tego i tamtego (języka obcego, gry na instrumencie i tym podobne) to myślałam sobie, że Ci Ludzie mają jakieś chore, niezaspokojone ambicje a ponieważ im samym nie starczyło talentu, czy rozumu, to teraz męczą biedne dziecko. Lata minęły, sama jestem matką i cóż, jak mówi mądre porzekadło – punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, sami staliśmy się Tymi Ludźmi. Obserwując jak rozwija się mały człowiek nie mogę się nadziwić, jak szybko się uczy i jak bardzo się wszystkim interesuje. Moja babcia, kiedy wychowywała dzieci nie miała do dyspozycji żadnych zabawek i tym podobnych. Sądziła, że dziecko i tak nic nie rozumie, więc niemowlę przez większość czasu leżało sobie w kołysce i tyle. Kiedy zobaczyła, jak żywo na wszystko reaguje Łucja nie mogła wyjść z podziwu. Dzisiaj rodzice są bardziej świadomi i angażują dzieci w różne zajęcia. Myślę, że jest to bardzo dobra rzecz – pokierować edukacją dziecka i pozwolić mu rozwijać jego zdolności.

Leave a ReplyCancel reply