Najlepsze zabawki dla dzieci

Jakie zabawki są najlepsze?

Istnieją zabawki, którymi bawiły się całe pokolenia, te które uwielbiali nasi rodzice i dziadkowie, my i którymi tak samo chętnie bawią się teraz nasze dzieci. Dostępne obecnie zabawki, których wybór jest przeogromny, nie zawsze oznaczają najlepsze zabawki. Często jest przecież tak, że dziecko zachwyca się nowością przez kilka dni, po czym zabawka podoba się jakby mniej lub idzie w odstawkę.

Pieski, koniki - balony dobre na wszystko

Dzieci często lubią sięgać po zabawki innych (na przykład w piaskownicy) i pobawić się nimi przez chwilę. Również w sklepie z zabawkami, cieszy je to czego jeszcze nie znają i niekoniecznie znaczy to, że trzeba im daną zabawkę kupić. Moja córcia notorycznie odwiedza sklep Mothercare, gdzie może pobawić się zabawkami z serii “Happyland”, z których można stopniowo zbudować całe miasto. Ilekroć jesteśmy na zakupach, musimy wstąpić do wyżej wymienionego sklepu. Ponieważ zabawki podobają się małej tak bardzo, kupiliśmy jej jedno, a potem kolejne opakowanie, wchodzące w skład całości. Mała lubi je bardzo, ale będąc w pobliżu sklepu i tak musi wejść do środka i się pobawić – mimo iż ma te zabawki w domu. Dzięki temu doświadczeniu, uświadomiliśmy sobie z mężem, że nie chodzi o to żeby mieć w domu wszystkie zabawki świata – dla dziecka fajnie jest odwiedzić inne miejsce i to czasem zupełnie wystarczy maluchom do szczęścia. Istnieją jednak zabawki, które są niezastąpione i które przyniosą radość każdemu dziecku. Jakie to zabawki? Oto one:

Piłka

Jedną z najprostszych, najtańszych i najlepszych zabawek dla dzieci, jest piłka. Piłki to zabawki dobre na wszystko i dla wszystkich, bez względu na wiek. Wykonane są z różnych materiałów, mają różne kolory i wielkość: małe szklane kulki odbijają się inaczej i z innym dźwiękiem niż piłeczki do ping-ponga, czy tenisowe.

Piłki, piłeczki

Lekkie, nadmuchiwane piłki na plażę są zupełnie inne niż te do nogi, czy kosza. Piłeczki wykonane z gąbki, czasem z grzechotką w środku, to radość dla niemowlaka i bezpieczna zabawa dla najmłodszych dzieci. Piłki rehabilitacyjne, czyli z wypustkami (jeżyk), są łatwe do złapania, a w wersji XXL będą świetne do ćwiczeń. Piłki służą nie tylko do rzucania i łapania, można na nich skakać, ale można też urządzić dziecku kojec z piłkami, w którym będzie mieć dużo radości (wiem z doświadczenia). Szaleństwo w kolorowych piłkach w “małpim gaju”, może rozjaśnić nawet najbardziej deszczowy dzień, więc nic dziwnego, że dzieci tak je lubią. Najpopularniejsze piłki dla dzieci, kolorowe piłki gumowe, też mogą być małe albo większe, jednokolorowe lub barwne, z wizerunkiem zwierzaków, czy postaci z kreskówek. Moja córcia je absolutnie uwielbia – wszystkie. Ostatnim hitem w jej repertuarze zabaw, jest zrzucanie piłek z różnych wysokości – oczywiście im wyżej, tym większa frajda. Kilka dni temu odwiedziłyśmy razem pobliski klub fitness, gdzie przez około 20 minut mała zrzucała piłkę ze schodów prowadzących do klubu, po czym schodziłyśmy w dół, zabierała piłkę i wychodziłyśmy do góry, żeby czynność niezwłocznie powtórzyć. W parku atrakcją jest zabawa we wrzucanie piłek w krzaki, tak żeby rodzice też mieli jakąś rozrywkę – przy szukaniu…

Słowo “piłka” było jednym z pierwszych słów, wypowiedzianych przez moje dziecko, co mówi samo za siebie. Ten kształt jest tak jej bliski, że potrafi go wyłowić w najbardziej nieoczekiwanych miejscach – żarówka, przycisk na pilocie do tv, boja na morzu, żwirek w doniczkach z kwiatkami, długo by wyliczać…

Klocki

Klocki stają się dla dzieci interesujące około 18 miesiąca życia. W tym wieku najlepszą zabawą z klockami, jest układanie z nich wieży. Łatwiej to dziecku przyjdzie jeśli bloki będą duże, tak żeby łatwiej było dziecku je ustawić. Jeśli maluszek denerwuje się, bo konstrukcja się przewraca, dobrze jest mu dodać otuchy i samemu zbudować niestabilną wieżę – mojej córci zawsze poprawiał się humor, kiedy moja wieża runęła szybciej niż jej i kiedy widziała, że ja też jestem z tego powodu niezadowolona. Widziała wtedy, że nie jest to proste zadanie i nawet mama ma z tym problem. Dzięki temu mogła znów zabrać się do budowania. Ile radości i dumy było w jej oczach, kiedy jej wieża była ukończona i stała w końcu jak trzeba! Zamiast klocków można użyć rzeczy klocko-podobnych. W przypadku mojego dziecka sprawdzają się na przykład konserwy z sardynkami w sosie pomidorowym…

Kolorowe klocki

Przy zabawie klockami warto wybrać na początek większe, również dla bezpieczeństwa dziecka (ryzyko połknięcia i zakrztuszenia). Fajne będą zarówno klocki plastikowe, jak i drewniane. Te pierwsze dostępne są w różnych kolorach, co jest dodatkową atrakcją. Drewno jest z kolei przyjemne w dotyku, ekologiczne i dosyć łatwo układa się z takich klocków wieżę. Z czasem fanom klocków warto kupić wszechstronne “Lego”, dające praktycznie nieograniczone możliwości zabawy.

Pluszaki

Kto nie lubi pluszaków?! Czasem ulubioną, pluszową zabawką jest miś, czasem tygrys, żabka, kotek lub pies. Moja córcia lubi misie. Pierwszego malutkiego misia dostała od mojej znajomej. Nazwaliśmy go Pan Miś. Wyobraźnia mojego męża bardzo ożywiła związek córci z Panem Misiem i powstało z tej przyjaźni mnóstwo śmiesznych historyjek – a to Łucja i Pan Miś, marzyli (córcia w wieku 2 miesięcy) z nieokiełznanym apetytem i uwielbieniem dla mleczka – o kąpieli w basenie pełnym ciepłego, pachnącego mleczka, a to szykowali się do wyprawy do Chin – ot taka zwariowana para – niemowlaczek i pluszak.

Pluszowy, mięciutki miś

Z czasem liczebność misiów wzrosła, są wśród nich całkiem malutkie misiaczki, są i całkiem duże niedźwiedzie. Dziecko tak bardzo je lubi, że czasem zabiera je ze sobą do kąpieli (po której niektórzy muszą dochodzić do siebie kilka dni), sadza je na krześle i je w ich towarzystwie obiad a czasem oglądają razem bajki.

Lalka dla dziewczynki, samochodzik dla chłopca?

W tej grze wygrywa i lalka i samochodzik – zależy co dziecko lubi bardziej.

Słodka laleczka

Małe dzieci mogą interesować się i jednym i drugim, niezależnie od płci – czasem dziewczynki lubią samochody, czasem chłopcy bawią się lalką i nie ma w tym nic niepokojącego. Zwłaszcza lalki- bobaski są dla małych dzieci naprawdę interesujące, w końcu wyglądają jak mali ludzie.

Samochodzik - zabawka

Moja córeczka lubi i lalki i pojazdy, czasem urządzają sobie z tatą wyścig samochodzików, innym razem bawi się pociągiem na baterie, który “goni” za nią po pokoju.

Niezależnie od tego jaką zabawkę najbardziej lubi Wasze dziecko, chętniej będzie po nią sięgać, jeśli pobawicie się razem. Nawet patyk znaleziony w parku może być super zabawką, ważne żeby znaleźć czas i pokazać jak interesujący może być świat dookoła. Tak więc udanej zabawy!

Published
Categorized as Dzieci

2 comments

  1. Fajny artykuł. Ja bym dodała jeszcze gry edukacyjne. Adamigo robi bardzo fajne na przykład. U mnie w domu się świetnie sprawdziły.

    1. Moja pociecha lubi grę “Dotty dinosaurs” firmy Orchard Toys. Gra jest przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia, ale ponieważ jest kolorowa i zawiera elementy o różnych kształtach, może być fajną rozrywką dla młodszych graczy.
      Poza tym świetne są grające książki, typu “Thomas i przyjaciele”, gdzie dziecko może samo eksplorować lekturę :).

Leave a ReplyCancel reply