Mata edukacyjna

Jak wybrać najlepszą matę edukacyjną?

Mata edukacyjna jest moim zdaniem, bardzo przydatna przy niemowlaku. Wybór mat na rynku jest duży i warto zastanowić się, która będzie najlepsza dla Waszego dziecka. Maty różnią się nie tylko ceną, ale i tym jakie elementy i zabawki można na nich znaleźć.

Rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę to:

1. Kształt – maty mogą być okrągłe, przypominać kwiat, albo mieć kształt kwadratu. Niektóre wyglądają jak basenik, w którym dziecko siedzi, opierając się plecami o brzegi maty, inne są płaskie a dziecko kładzie się na plecach lub na brzuchu, jeszcze inne mają kształt tunelu, w którym maluszek  może siedzieć, lub przechodzić z jednego końca maty na drugi.

2. Kolor – maty mogą być utrzymane w jednej kolorystyce lub wielobarwne. Niektórzy rodzice wybierają maty w stonowanych kolorach, tak żeby niemowlę nie było przytłoczone nadmiarem bodźców, inni lubią żywe barwy, pobudzające wyobraźnię – jakiekolwiek są Wasze preferencje, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze maty.

3. Wzór – mogą przedstawiać zwierzęta w dżungli, zwierzęta domowe, gospodarskie, lub morskie stworki. Dostępne są również maty muzyczne, wygrywające różne melodyjki lub dźwięki (na przykład odgłosy zwierząt) – w tym przypadku, warto żeby miały regulację głośności, w domu dźwięk będzie słychać lepiej niż w sklepie.

4. Grubość – trzeba zwrócić uwagę na grubość maty – jeśli w środku jest wszyta gąbka, to tworzy dodatkową izolację, dzięki czemu zabawkę można położyć na parkiecie a siedzące na niej dziecko nie potłucze głowy, gdy się przewróci. Jeśli mata jest cienka, to trzeba ją umieścić na jakimś dodatkowym podłożu – miękkim dywanie, kocu lub na łóżku.

5. Zabawki – większość mat wyposażona jest w pałąki, na których zawieszone są zabawki – maskotki, grzechotki, które można wymieniać (odpinać, przypinać dodatkowe). Dzięki temu dziecko, początkowo leżące na plecach, potem siedzące, może bawić się tymi elementami: sięgać po nie, poruszać i przyciągać do siebie.
Często oprócz maskotek, maty posiadają lusterka plastikowe, bezpieczne dla dziecka, w których maluch może się przeglądać, a także elementy szeleszczące, grzechotki lub piszczałki (dobrze wiedzieć gdzie są rozmieszczone –  w niektórych matach piszczałki wszyte są na środku i trzeba je omijać przy układaniu dziecka na macie).

Mata edukacyjna - nie tylko do zabawy...

Mata edukacyjna będzie służyć dziecku przez kilka, lub nawet kilkanaście miesięcy i myślę, że jest to jedna z najbardziej trafionych i najlepszych zabawek dla niemowląt, która rozbudzi ciekawość małego człowieka i pomoże w rozwoju jego zdolności motorycznych.

Pchacz, czyli uczę się chodzić

Dla dzieci, które uczą się chodzić, fajną zabawką, pomocną w nauce chodzenia jest pchacz (nie mylić z chodzikiem). Oprócz swej podstawowej funkcji, pchacze mają dodatkowe elementy – grzechotki, przyciski, melodyjki, światełka, które mogą sprawić dziecku dużo radości. Pchacz, którego używała moja córcia, był również stoliczkiem edukacyjnym, przy którym mała mogła stać lub siedzieć i pchacz bardziej spełniał się w tej roli.
Przy wyborze pchacza, warto zwrócić uwagę na wagę zabawki – musi być odpowiednio ciężka, tak żeby stawiała pewien opór przy chodzeniu,  w ten sposób dziecko nie przewróci się. Moje dziecko nie używało zabawki do pchania, właśnie dlatego, że była za lekka i uciekała do przodu, tak że przy chodzeniu lepiej sprawdzał się drewniany stołek. Pchacz był natomiast świetny jako stolik – córcia uwielbiała bawić się przyciskami i pierwszy raz w życiu śpiewała przy melodyjkach, które zabawka wygrywała.

Dla dzieci, które samodzielnie siedzą lub stoją i dla tych które chodzą wzdłuż mebli, bardzo fajna są zabawki typu “Go Baby Go!” firmy Fisher Price, czyli takie na których maluszek może się bezpiecznie opierać. We wspomnianej wyżej zabawce dziecko może wrzucać kolorowe piłki do ręki małpki i obserwować jak toczą się po serpentynie w dół. Zabawka ma również kolorowe światełka i wygrywa kilka wesołych melodyjek.

Published
Categorized as Dzieci

Leave a ReplyCancel reply