Co lubią niemowlęta

Każdy mały człowiek ma swój gust i niektóre rzeczy lubi, innych nie. Co lubi niemowlę? Oto lista:

1. Mama i tata – zawsze, wszędzie w ilościach dowolnych, najlepiej w zestawie.

2. Pozostała rodzina i psy, koty, rybki, czy co tam mamy innego w domu.

3. Cycuś – kiedy dzidziuś jest: spragniony, głodny, zmęczony, jest mu źle, coś go przestraszyło, wychodzą mu zęby, przewrócił się, chce być blisko mamy, nudzi się, itd.

szczęśliwe dziecko

4. Jedzenie i picie w innej postaci: trzeba zbadać organoleptycznie, żeby poznać zapach i smak, potrząsnąć, sprawdzić konsystencję, spróbować czy da się ugryźć (jeśli się da to później wypluć), zbadać rączkami i zrobić sobie maseczkę, sprawdzić czy ubranku, ewentualnie podłodze, też smakuje.

5. Jedzenie i picie z talerza i kubka mamy – nic nie smakuje lepiej.

6. Być na rękach u mamy lub taty, chusta też może być, ale nie ma to jak ręce –  nie ograniczają ruchów i dają możliwość zmiany perspektywy patrzenia na świat, w zależności od sposobu noszenia.

7. Zasypianie na rodzicach i spanie w łóżku rodziców, najlepiej żeby rodzice zasypiali o tej samej porze co dzidziuś, albo żeby przynajmniej byli obok.

8. Bycie w centrum zainteresowania, chwalenie się nowo nabytymi lub opanowanymi umiejętnościami, bycie entuzjastycznie i szczerze podziwianym.

9. Zabawa ulubionymi przedmiotami, niekoniecznie zabawkami, czyli potrząsanie, dotykanie i koniecznie gryzienie – gryzaczki są ostatnią rzeczą, którą niemowlę lubi gryźć, najlepsze są rzeczy, których gryźć nie można: papier (każdy, zwłaszcza pokryty farbą drukarską), pilot od tv, telefon, okulary i inne.

10. Rozbieranie i generalnie bycie gołym – bez ubrań, skarpet, butów, czapek, pieluch i wszystkich tych krępujących ruchy ciuchów.

11. Słuchanie ulubionych piosenek, najlepiej w wykonaniu rodziców i czytanie, dowolną ilość razy, ulubionych książek.

12. Zabawy typu podrzucanie i hysianie.

13. Sprawdzanie jak mocno trzymają się włosy na głowie rodziców, jak również wyciąganie rączek po wszystko co można złapać.

14. Mama i tata.

Oczywiście każde dziecko ma swoją własna listę z modyfikacjami, ale myślę, że mniej więcej wygląda to jak opisano powyżej.

Leave a ReplyCancel reply