Pieluchy wielorazowe

Ile kosztują pampersy?

Ponieważ zużycie pampersów i co za tym idzie ich koszt, jest dosyć wysokie – w zależności od wieku dziecka jest to kilka lub kilkanaście (w przypadku noworodków) pieluch dziennie, zaczęłam rozważać zakup pieluch wielorazowych. Jest to tańsze rozwiązanie, ponieważ koszt ich użytkowania powinien być niższy niż pampersów, bo ogranicza się do detergentu do prania, wody i energii elektrycznej, co miesięcznie wyniesie mniej, niż cena jednej paczki pampersów.

Koszt pieluch jednorazowych to...

Ile kosztują miesięcznie pieluchy jednorazowe? Policzmy: przy starszym niemowlaku i małym dziecku zużywa się około 4 pieluszek na dobę, przy noworodku i małym niemowlaku potrzeba ich więcej. Zakładając zużycie 4 pieluch dziennie przez czas 2,5 roku, czyli 30 miesięcy, zużywa się około 3650 pampersów, jeśli doliczymy do tego 4 pierwsze miesiące życia, gdzie ilość potrzebnych pieluszek jest większa (powiedzmy 8 na dobę), otrzymamy liczbę 3890. Jeśli założymy, że przeciętna cena opakowania wynosi 40 zł za 50 sztuk (jest to uogólnienie, bo ilość sztuk w opakowaniu waha się w zależności od wagi dziecka, ceny również się różnią, ale zakładam że czasem są to droższe, czasem tańsze pieluchy, promocje itp.) to suma, którą wydamy przez 30 miesięcy, przy jednym dziecku wyniesie :

3 112 złotych. Dużo i niedużo, bo cena rozkłada się miesięcznie, czasem kupuje się całkiem tanie pieluszki w granicach 20 złotych, choć te i tak wychodzą drożej, bo trzeba je częściej zmieniać.

Pieluchy wielorazowe – nowy ląd

Alternatywą dla pieluch jednorazowych stanowią pieluchy wielorazowe. Można też używać pieluch tetrowych, które zapewne wychodzą najtaniej – pieluchy wielorazowe to udoskonalona wersja, ale idea jest podobna do tetry. To trochę jak różnica między małym fiatem a mercedesem c – jeden i drugi to samochód, założenie podobne – transport z punktu a do punktu b, ale różnica niebagatelna. Wracając do pieluch wielorazowych, oprócz oszczędności, są przyjazne dla środowiska oraz stosowane przy nawracających odparzeniach i problemach skórnych dziecka.

Otulacz, wkład - czyli pielucha wielorazowa

Ich najważniejsze części to otulacz, czyli majteczki i wkład, którym może być również pieluszka tetrowa albo flanelowa. Wybór rodzaju tych pieluch jest spory, różne są materiały stosowane do ich produkcji: bawełna, wełna, bambus, różnią się rozmiarami: pieluchy dostosowane do wagi dziecka, lub w rozmiarze uniwersalnym, jednym dla każdego przedziału wagowego, mające regulowane zapięcia – rzepy, lub zatrzaski. Dostępne są też pieluchy:

– “all in one”, czyli wszystko w jednym, gdzie otulacz i wkład tworzą całość, pieluchy formowane, które wymagają otulacza, ale świetnie dopasowują się do ciała i wyglądają jak pampersy, podobnie się je zakłada, rozciągają się po bokach co nie ogranicza ruchów dziecka i mają zabezpieczające gumki wokół nóżek, zapobiegające przeciekaniu (udoskonalona wersja tetry z zapięciami i dodatkowymi warstwami),

– pieluchy składane, czyli tetrowe, służące jako wkład,

– pieluchy z kieszonką, szybkoschnące, wygodne przy ruchliwych dzieciach, wymagają wkładów, które zakłada się do środka.

Oprócz tego można kupić oddzielne wkłady z bawełny, mikrofibry, bambusa, oraz pomocne papierki jednorazowe (nazywane czasem wkładką). Te ostatnie układa się na pieluszce i pełnią funkcję zabezpieczenia, zwłaszcza przed zabrudzeniem – kupka zostaje na papierku, który wrzuca się do toalety, zaoszczędzając mamie pracy z usuwaniem “prezentu” z pieluchy.

Najtańsze pieluszki

Warto też zastanowić się nad rodzajem zapięcia – rzep lub zatrzaski (czasem wiązanie), rzepy z czasem mogą tracić przyczepność. Najprostszym rozwiązaniem może być sama pielucha terowa, zapinana na specjalny plastikowy klips (zapinkę), który utrzymuje pieluszkę na miejscu.

Sposoby na oszczędzanie

Jednak zanim zaczniemy oszczędzać pieniądze kupując pieluchy wielorazowe, najpierw musimy je zainwestować, czyli kupić kilka otulaczy i większą ilość dowolnych wkładów – tak żeby mieć wystarczający zapas suchych pieluch po praniu.

Myślę, że może to być ekonomiczna alternatywa dla jednorazowych pampersów, pozostaje ją wypróbować. Jeśli ktoś ma doświadczenie w tej kwestii to proszę o komentarz.

Published
Categorized as Dzieci

Leave a ReplyCancel reply