Przewijanie niemowlaka

Rzeczy potrzebne do przewijania

Przewijanie jest jedną z nielicznych czynności, która da się szybko i łatwo opanować oraz nie nastręcza (dużych) problemów, w porównaniu do na przykład karmienia, czy usypiania. Jak każda rzecz związana z niemowlęciem i małym dzieckiem, inaczej wygląda w przypadku noworodka, inaczej w przypadku raczkującego dziecka. Przewijanie noworodka i małego niemowlęcia jest zdecydowanie najprostsze. Do przewijania potrzebne są:

1. Miejsce gdzie można bezpiecznie położyć dziecko – może to być przewijak-nadstwka umieszczony na łóżeczku, stolik do przewijania, miejsce na łóżku rodziców. Jeśli stosujemy to ostatnie to dobrze jest zabezpieczyć łóżko ceratką, jednorazowym podkładem do przewijania lub ręcznikiem. W Ikei można kupić bardzo przydatny, nadmuchiwany przewijak, dzięki któremu można zmienić pieluszkę w dowolnym miejscu. Przewijak jest lekki i można go zwinąć, tak że mieści się w torebce.

2. Czystą pieluszkę

3. Kosz na zużytą pieluszkę

4. Chusteczki do wytarcia dziecka lub woda z mydłem i ręcznik

5. Ewentualne ubranie do przebrania dziecka.

pieluchy

Jak przewinąć dziecko

Pomieszczenie gdzie przewijamy dziecko powinno być ciepłe, bo niemowlęta źle znoszą chłód. Ważne jest również, żeby mieć ciepłe ręce – dotyk chłodnych palców bez wątpienia wywoła protest, a jeśli sytuacja się powtórzy, dziecko może reagować płaczem przy każdej zmianie pieluch.

Zmiana pieluszki krok po kroku:

– układamy dziecko w bezpiecznym miejscu,

– zdejmujemy ubranie dziecka

– rozpinamy pieluszkę i odchylamy ją – jeśli dziecko zrobiło tylko siku, podkładamy dłoń pod pupę niemowlaka, podnosimy delikatnie plecy na wysokości bioder i dolnego odcinka kręgosłupa (nie ciągnąć za nóżki!) , wyciągamy mokrą pieluchę,  podkładamy nową i delikatnie kładziemy dziecko. Następnie zapinamy pieluszkę, tak żeby falbanki zewnętrzne były wywinięte (nie zawijały się do środka).

– ubieramy dziecko

Jeśli dziecko zrobiło kupę to po odgięciu pieluchy nie wyciągamy jej od razu, ale zwijamy delikatnie do środka, wycieramy dziecko chusteczkami, które można włożyć w zwiniętą cześć pieluszki i w ten sposób odizolować pupę dziecka od brudnej pieluszki. Kiedy po kolejnym wytarciu dziecka chusteczki są czyste, unosimy dziecko, wyciągamy brudną pieluszkę i podkładamy czystą. Zamiast używać chusteczek dobrze jest umyć dziecko pod bieżącą wodą, lub po uprzednim wytarciu pupy, w wannie.

Przy ruchliwym dziecku polecam mycie zamiast wycierania. Jest to najlepszy sposób na czystą pupę bez odparzeń, czesto również najłatwiejszy.

Jak przewinąć ruchliwe dziecko

Kiedy dziecko robi się mobilne, zmiana pieluchy bywa prawdziwym wyczynem. Moja córeczka odkąd nauczyła się odwracać na brzuch, korzysta z tego manewru, żeby uniemożliwić założenie pieluchy. Teraz, kiedy już chodzi, bywa że gonimy się po domu, żeby założyć “ukochaną” pieluszkę. Moje sposoby na założenie pieluszki to zabawianie dziecka przy przewijaniu – śpiewanie, robienie min, wydawanie dziwnych dźwięków, pomoc osoby drugiej, czyli męża. Kiedy przewijanie na leżąco nie jest możliwe zakładam pieluszkę kiedy mała stoi. Czasem również to jest niemożliwe, wtedy najpierw zapinam pieluszkę a potem zakładam ją tak jak majtki. Ostatnio w sprzedaży pojawiły się pampersy “girl” i “boy”, właśnie takie pieluszki-majtki, które są świetne przy rocznym dziecku niemającym ani chwili do stracenia. Jedyną ich wadą jest wysoka cena, choć są bardzo chłonne, miękkie a oszczędność czasu i energii przy ich zakładaniu są niebagatelne. Przy zdejmowaniu można je ściągnąć jak bieliznę, lub rozerwać wzdłuż nacięć po bokach.

Published
Categorized as Dzieci

2 comments

  1. to przewinięcie takiego ruchliwego malucha na siedzeniu samochodu. Mój synek potrafi wyczyniać prawdziwe cuda, żeby uniknąć leżenia (2 latka), córka jest łatwiejsza w obsłudze. Teraz mam przewijak samochodowy i nawet Tomek daje się namówić na poleżenie i pobujanie przez chwilę. Ale i tak trzeba się spieszyć zanim mu się znudzi.

    1. Będąc mamą trzeba się nieźle nagimastykować :). Dobrze, że są takie praktyczne wynalazki jak przewijak, o którym mowa – nie korzystałam, ale warto wiedzieć. Pozdrawiam pomysłowe mamy!

Leave a ReplyCancel reply